PDA

Zobacz Pełną Wersję : Tajemnice Piramid


Necrotic
15-09-2003, 15:52
W starożytności stawnych było siedem budowli, które każdy chciał zobaczyć ze względu na ich ponadczasowe piękno- ogrody Semiramidy w Babilonie, posąg Zeusa w Olimpii, świątynia Artemidy w Efezie, Mauzolum w Halikarnasie, Kolos z Rodos, latarnia morska na wyspie Faros oraz jedyny zachowany do naszych czasów cud świata - Wielka Piramida. Wszystko co wiemy na pewno, mieści się w kilku słowach: wiemy na pewno tylko to, że Wielka Piramida stoi w Egipcie. Bo, co do czasu budowy, sposobu budowy, przeznaczenia piramidy, jej pierwotnego wyglądu - nie wiemy nic! Mamy tylko całą masę teorii i hipotez.


Oto przykłady:
Wg pewnej teorii, w wymiarach piramidy zawarto kilkanaście zaawansowanych wzorów matematycznych oraz zapisano wymiary naszej planety np.:

Piramida stoi prawie dokładnie na osi Północ-Południe. Kiedyś stała dokładnie na osi N-S, odchylenie powstało wskutek dryfu kontynentów.

Południk biegnący przez piramidę jest najdłuższym biegnącym przez ląd. Dzieli on jednocześnie morza i kontynenty na dwie równe części.

Kąty piramidy dzielą Deltę Nilu na dwie równe części.

Leży ona w centrum masy lądu stałego Ziemi.

Południk przechodzący przez środek piramidy tworzy z równoleżnikiem przechodzącym przez piramidę Mykerinosa i z linią prostą łączącą te dwa punkty trójkąt pitagorejski.

Stosunek długości i objętości piramidy odpowiada stosunkowi promienia do powierzchni koła.

Wysokość piramidy podniesiona do dziesiątej potęgi jest równa średniej odległości Ziemi od Słońca.

Piramida jest zegarem słonecznym, pokazującym pory i długość roku.

Odległość do bieguna S (Południowego) jest równa odległości do środka Ziemi i odległości od bieguna do środka Ziemi.

Obwód podstawy podzielony przez podwójną wysokość daje liczbę Pi=3,1416.

Piramida od końca lutego do potowy października nie rzuca w południe żadnego cienia.

Masa sarkofagu podniesiona do piętnastej potęgi jest równa masie Ziemi.

Długość boku podstawy wynosi 365,342 łokci egipskich i jest równa liczbie dni roku słonecznego w tropikach.

Niezłe prawda? Ale, z drugiej strony - nie znamy prawdziwych wymiarów piramidy ponieważ jest ona w dużym stopniu zdewastowana! Kiedyś była pokryta 11500 białymi taflami (każda o wadze 10 ton), które ściśle przylegały jedna do drugiej tak, że pomiędzy płyty nie wsiąkała woda. Dodam, że były położone bez żadnej zaprawy. W XIV w tafli tych użyto do budowy miasta Kair. Dzisiaj Wielka Piramida wygląda tylko z daleka na gładką, z bliska okazuje się kupą głazów. I tak pozostaje największą budowlą na Ziemi. Objętość jej odpowiada objętości 35 gmachów Empire State Building. Jej konstrukcja budzi podziw inżynierów budownictwa. Jako zadowalającą przyjmuje się prędkość opadania budowli w gruncie o 75 cm na sto lat. Wielka Piramida przez (co najmniej) 4000 lat osiadła w gruncie o... 1 cm! Odchylenie od pionu budowli na wysokości 756 stóp (ok. 230 m) o 15 cm uważa się za sukces, natomiast Wielka Piramida ma odchył 6 milimetrów! Jaką techniką, jaką wiedzą musieli dysponować budowniczy - kimkolwiek oni byli?

Ciekawe są też inne właściwości piramidy. Umieszczane w komorze grobowej ciała mumifikują się, nie ulegają rozkładowi. Jeden z badaczy piramid zbudował sobie miniaturkę piramidy. Na 1/3 wysokości (tam gdzie znajduje się "komora grobowa?) kładzie płasko zużytą żyletkę - i po kilku godzinach znów jest ostra! Odkrywca otrzymał patent na to urządzenie, bowiem ono działa - choć nie wiadomo jak. Tak ostrzone żyletki nie zmieniają swojej struktury - raczej zyskują otoczkę magnetyczną, która powoduje "naostrzenie?. Niektórzy uczeni twierdzą, że Wielka Piramida jest niesłusznie nazywana Piramidą Cheopsa, pochodzi ona bowiem z zupełnie innej epoki. Rzeczywiście, w całej piramidzie (ani nigdzie indziej) nie ma ani jednego zapisu, że zbudował ją Chufu (Cheops). Warto zwrócić uwagę, iż w całej piramidzie nie ma żadnych hieroglifów. Czyżby budowali ją niepiśmienni? Przypisanie Wielkiej Piramidy faraonowi Chufu opiera się na zapisie z pewnego kartuszu. Nikt go nie widział aż do roku 1837, kiedy to odnalazł go Howard Vyse. Jest to jedyny i w dodatku mato przekonujący dowód. Istnieje bowiem świadectwo... fałszerstwa dokonanego przez niejakiego Hilla, który byt widziany właśnie w 1837 roku, gdy czerwoną farbą zapisywał imię Chufu na kartuszu. Zastanówmy się teraz: jak zbudowano piramidę? Znam dwie koncepcje budowy. Pierwsza mówi o rampie, po której transportowano materiał na budowę. Druga mówi o wciąganiu, za pomocą lin, ogromnych bloków skalnych na kolejne tarasy piramidy, aż na szczyt budowy. Pierwsza koncepcja po prostu się kupy nie trzyma z bardzo prostego powodu - wielkość bloków i ich waga (ok. 100 ton) praktycznie uniemożliwiała transport po rampie przy zaawansowanej budowie. Następna sprawa dotyczy transportu bloków z odległych kamieniołomów Rozważa się dwie koncepcje, jedna to transport na statkach, a druga to przetaczanie na kłodach drzewnych. Pierwsza upada z prostego powodu - Egipt nigdy w swojej historii nie miał tylu statków, aby przewieźć taką ilość bloków skalnych. Druga koncepcja również nie wytrzyma krytyki, jeśli przypomnimy sobie, że Egipt jest krajem w większości pustynnym i znaleźć tam można jedynie palmy, a nie pnie drzew iglastych. Palmy odpadają, są za mało wytrzymałe. Jedynie po takich pniach jakie znamy z naszego klimatu możemy ZAPREZENTOWAĆ przetaczanie bloków - ale po najwyżej kilkudziesięciu metrach pnie te się "złuszczają? i rozpadają. Ktoś wyliczył, że do transportu potrzeba byłoby aż 25 milionów pni! Skąd je wziąć na pustyni?

Najdokładniejsze informacje o budowie piramid podaje Herodot. W 450 roku p.n.e. podróżował on po Egipcie. W centrum jego zainteresowania znalazła się piramida, o którą wypytywał kapłanów. Nasza dzisiejsza wiedza w tej kwestii opiera się głównie na jego przekazie. Otóż, najpierw zbudowano drogę, po której sprowadzono nad Nil bloki kamienne z gór libijskich. Praca ta trwała 10 lat. W tym samym czasie przygotowywano grobowce. Właściwą piramidę budowano, jak podaje Herodot, 20 lat.100 tysięcy ludzi pracowało każdego roku przez trzy miesiące na budowie, w czasie wylewów Nilu, kiedy woda paraliżowała prace w polu. Usypane rampy, pochylnie i cała sieć kołowrotów i dźwigni służyły do transportu ponad 2 milionów bloków wapiennych.

Do tych wiadomości należy podchodzić z pewną rezerwą, przy takiej ilości bloków praca musiałaby trwać nieprzerwanie prze 24 h na dobę, a każdy blok musiałby być układany co 3,5 minuty! Niepodobieństwem jest zrealizowanie tego dzisiaj, a co dopiero 4000 lat temu. Poza tym jest to jedyna relacja z budowy, Egipcjanie pozostawili nam 3000 lat swojej historii zapisanej w hieroglifach. Jest tam opisana każda dziedzina życia od narodzin aż do śmierci - natomiast nie ma żadnych wzmianek o Wielkiej Piramidzie, największej budowie w dziejach ludzkości!

W 1850 roku Jean Pierre Mariette odnalazł stelę wzniesioną przez Cheopsa dla uczczenia zakończenia budowy świątyni Izydy. Napisy na steli mówią, iż piramida stała już, gdy Cheops wznosił świątynię. Boginią piramidy była właśnie Izyda. ("Wzniósł dom Izydy, Pani piramidy, obok domu Sfinksa"). Wskazuje to, że i Sfinks już wtedy stał (podważa to przypuszczenie, iż Sfinks ma twarz faraona Chefrena). Jeśli nie Cheops zbudował Wielką Piramidę, to kto i kiedy? Wydaje się, że piramida towarzyszyła Egiptowi od... zawsze.
Wielka Piramida to nie jedyna atrakcja i zagadka Gizy - jej nieodłącznym towarzyszem jest Sfinks, który budzi zachwyt każdego, kto go ujrzy. Zaopatrzony w piaski pustyni, strzeże ponoć tajemnicy, tylko jakiej?

W 1976 roku sonda Viking wykonała serię zdjęć powierzchni Marsa. Na jednym z nich zauważono regularne ukształtowanie terenu, łudząco przypominające ludzką twarz! Zaraz jednak uznano to za złudzenie optyczne. "To wszystko sprawia nisko usytuowane nad horyzontem Słońce - twierdził jeden z uczonych - Jego promienie wygładzają nierówności ostro zarysowując kontury. Promienie, biegnąc prawie równolegle do powierzchni planety, zarysowały oblicze "Sfinksa" kładąc na skałach głębokie cienie, a rzekome czoło, oczy, nos, podbródek - to cienie kładące się w przypadkowo rozmieszczonych zagłębieniach i wypukłościach terenu.

W 1979 roku okazało się, że NASA jest w posiadaniu dwóch zdjęć zrobionych w dwóch różnych kątach oświetlenia. Wkrótce na tychże zdjęciach dostrzeżono kilka następnych regularnych tworów, bardzo podobnych do piramid! Grupa ludzi związanych w tzw. Mars Mission przeprowadziła wszelkie możliwe analizy tych zdjęć - co zaowocowało odkryciem podobnych zależności matematyczno-geograficznych między tymi formami, jak w przypadku piramidy z Gizy. Ponadto badacze odkryli bardzo dużo podobieństw między twarzą człowieka-Lwa z Gizy i "twarzą z Marsa?. Ostatnie badania dowodzą, że wiek Sfinksa szacować należy na 10 000 lat! To nie pomyłka, być może musimy zweryfikować naszą wiedzę o piramidach i jej budowniczych, których być może nigdy nie poznamy. Jedno jest pewne, związki między Gizą i Cydonią na Marsie są tak widoczne, że ostateczne rozwiązanie wszystkich związanych z tym zagadek nastąpi z chwilą wyruszenia następnej wyprawy na Marsa w celu zbadania rejonu Cydonii. Jeśli sądzicie że to wszystko nieprawda, że nie można doszukiwać się podobieństw to dodam że słowo Kair w języku arabów celeutyckich oznacza - MARS. Doprawdy, co za piramidalny zbieg okoliczności...

footje
15-09-2003, 23:40
Hmm bardzo dluga fklejanka oraz interesujaca.

Moja qmpela meczyla sie ponad dwa miesiace nad zrobieniem idealnej piramidy z tektury i udalo sie jej, wlozyla do piramidy jakblko, a po 2 miesciacach wyciagnela nie zgnite, wogule prawie nie naruszone (nawet nie wyslcho). Ostanio gdzies slyszalem ze w ktorejs piramidzie sonda odkryla pomieszczenie w ktrym nie wykryto zadnego powietrza, po glebszych badaniach wyniklo ze tam jest próżnia, oczywiscie wladze egipskie zakazaly wszelkich badan nad ta sprawa i otwierania tajemniczego pomieszczenia.....

Bodyguard
15-09-2003, 23:44
dosyc ciekawe :)

dzini
16-09-2003, 16:01
lo lol lol
kolejny dainken???
moze jeszcze o nasca i stonehange ??? i o wielu wielu innych napiszmy...
moim zdaniem z naukowego punktu widzenia piramidy to nie jest zaden ewenement...
no ale nie kazdy moze sie zgodzic z tym...
a jesli ktos chce polemizowac .. to zapraszam)) -tylko sensownie prosze

YouZacK
16-09-2003, 17:48
Wysłane przez: <.::Trzezwy::.>
Moja qmpela meczyla sie ponad dwa miesiace nad zrobieniem idealnej piramidy z tektury i udalo sie jej, wlozyla do piramidy jakblko, a po 2 miesciacach wyciagnela nie zgnite, wogule prawie nie naruszone (nawet nie wyslcho).

jak zrobic taka piramidke? napisz o tym troche wiecej

Pajda
17-09-2003, 00:37
Jak wloze do piramidy butelke wodki to wyjme spirytus ?

edit: kiedys czytalem, ze to nie tylko kwestia budowy piramidy ale takze jej idealnego umiejscowienia. No i pakowanie prozniowe tez oni stworzyli ;P

dzini
17-09-2003, 02:12
co do umiejscowienia to do konca nie wiadomo
bo ponoc naklada sie na siatke... ale przy uwzglednieniu blizej nieokreslonych ruchow tektonicznych plyt kontynentalnych......
a pozatym zalezy o jakich piramidach mowimy...
panpwie to przestrzen 2 tys bez mala ........ i piramid sa setki:D

megoza
17-09-2003, 13:21
D'dzini :

uno : nie Dainken tylko Deniken...

duo : w tekscie nie chodzi o jedna z wielu piramid, ale o wielka piramide zwana Piramida Cheopsa...

tetra : pisz tak zebym mogl cos z tego zrozumiec :P

dzini
17-09-2003, 15:41
Wysłane przez: MaGikzZz
D'dzini :

uno : nie Dainken tylko Deniken...

duo : w tekscie nie chodzi o jedna z wielu piramid, ale o wielka piramide zwana Piramida Cheopsa...

tetra : pisz tak zebym mogl cos z tego zrozumiec :P

moj drogi celowo przekrecilem nazwisko pseudonaukowca:)
a tak sie sklada ze
uno - piramida cheopsa na 95% nie byla najwyrzsza piramida w egipcie:)

a pozatym jezst rozdmuchana bo o wielu piramidach mozna rozne coda opowiadac.. ale jakos tylko cheopsa sie widzi

Xirios
17-09-2003, 15:46
Wysłane przez: YouZacK


jak zrobic taka piramidke? napisz o tym troche wiecej

WYMIARY WIELKIEJ PIRAMIDY
(wg. J.H.Cola 1925 r)


Wysokość do teoretycznego wierzchołka: 146,73 m
Przeciętna wysokość bocznej ściany: 186,47 m
Obwód podstawy: 921,459 m
Powierzchnia podstawy: 5,3068 ha
Objętość piramidy: 2.595.556 m3
Boki:
zachodni: 230,359 m
wschodni: 230,392 m
północny: 230,255 m
południowy: 230,453 m

Tutaj są wymiary piramidy Cheopsa :). Piramida nie jest niczym innym jak zwykłą bryłą, do obliczania odpowiednich wartości wystarczy wykorzystać wzory matematyczne, oraz twierdzenia dotyczące trójkątów. Aby zrobić idealną piramidkę, należy zmniejszyć ją do odpowiedniej skali i postąpić tak z każdym podanym tu wymiarem, czyli podzielić na odpowiednią wartość. Dokonując dokładnych obliczeń można uniknąć drobnych błędów.
Boki można zbudować ze zwykłej tektury albo jakiegoś sztywnego papieru. Aby piramida miała swe właściwości należy jeden z jej boków ustawić dokładnie na północ. Potem tylko wystarczy spróbować doświadczenia z jabłkiem. Doświadczenie ze stępioną golarką udało mi się pozytywnie :).

Na temat piramidy Cheopsa można poczytać tutaj http://republika.pl/hufu/

YooDash
17-09-2003, 23:15
Tez czytalem ze waga piramidy to pomniejszenie wagi ziemi, i to ze na marsie ten sfinks znajduje sie idealnie w tym samym polorzeniu geograficznym co ten przy piramidach. Fakt temat bardzo interesujacy:)

dzini
18-09-2003, 01:09
sfinks - jest skala ktora stala tam od zawsze tylko zostala wyrzezbiona:D

podobnie jak i prawdopodobnie miejsce w ktorym stoi piramida cheopsa zostalo wybrane dlatego ze byla tam skala ktora mogla wytrzymac taka mase.....

Delirca
18-09-2003, 02:17
No tak... tylko jakim cudem oni obliczyli ze akurat tam ta skala uniesie taki ciezar :) teraz takie rzeczy robi sie sonarami by zbadac podloze :)...szczescie mieli?
Co do braku drzew w okolicy Gizu...jak powstawaly tam piramidy to bylo tam zielono...pustynia przyszla potem.
Daniken to ptroche pseudo naukowiec...w kazdym razie ma niezla wyobraznie :D

Necrotic
20-09-2003, 14:47
Co do Danikena sie zgodze, ma on smieszno-irytujace poglady(nie wszystkie), ale piramida ma niezwykle wlasciwosci, co do tego nie ma zadnych watpliwosci.Co do tych drzew:Moze byl to teren drzewiasty....ale skad oni do diabla wzieli TAKIE glazy??Ogladalem program o innej budowli(juz nie pamietam jak sie nazywala:P ),tam glazy sa podobno JESZCZE wiekrze, jak do tej pory nie udalo sie nawet oszacowac wagi.Z tego co wiadomo nawet najpotężniejsze dźwigi nie podniosłyby ich.Byc moze te "prymitywne" ludy wcale nie byly takie prymitywne.Jak np. legenda o Atlantydzie, jesli znajde jakieś informacje o Atlantydzie, zamieszcze tutaj lub jesli ktos znajdzie to niech zamiesci:).Co do tej wklejanki, bo z tego co czytalem niektorzy musieli mi to wypomniec:P, chodzi o zawartosc a nie o to czy to wklejanka czy nie.Pozdro.

dzini
20-09-2003, 15:39
Wysłane przez: [SoU]Necrotic
Co do Danikena sie zgodze, ma on smieszno-irytujace poglady(nie wszystkie), ale piramida ma niezwykle wlasciwosci, co do tego nie ma zadnych watpliwosci.Co do tych drzew:Moze byl to teren drzewiasty....ale skad oni do diabla wzieli TAKIE glazy??Ogladalem program o innej budowli(juz nie pamietam jak sie nazywala:P ),tam glazy sa podobno JESZCZE wiekrze, jak do tej pory nie udalo sie nawet oszacowac wagi.Z tego co wiadomo nawet najpotężniejsze dźwigi nie podniosłyby ich.Byc moze te "prymitywne" ludy wcale nie byly takie prymitywne.Jak np. legenda o Atlantydzie, jesli znajde jakieś informacje o Atlantydzie, zamieszcze tutaj lub jesli ktos znajdzie to niech zamiesci:).Co do tej wklejanki, bo z tego co czytalem niektorzy musieli mi to wypomniec:P, chodzi o zawartosc a nie o to czy to wklejanka czy nie.Pozdro.
glazy z gornego nilu jakies 50 - 100 km od budowy:)
dlatego z gory zeby latwiej bylo je splawiac barkami
a miedzy innymi piramidy byly dlatego blisko nilu zeby matwiej/blizej transportowac glazy.....

co do tych budowli o ktorych mowisz...
sa takie coda
np: najwiekszy obrobiony kamien jaki jest znany - w ameryce lacinskiej - prawdopodobnie podloga..... mial okolo 6k ton

-=cycor=-
21-09-2003, 00:03
Proponuje ogladnac kilkanacie odcinkow na discovery poswieconych piramida....
Owszem piramidy to bardzo bardzo rozlegly temat i intersujacy lae nie rozpisuje sie na ten temat bo by mi nocy braklo.
Temat jest rzeka jak ktos chce pogadac gg w stopce:)